Updated: View Site Map Site Map
Malcolm Guishard
(13 January 1952 - 11 June 2007)
spacer
Malcolm Guishard

Malcolm Guishard was a Nevisian politician.

Early life and edcuation

Malcolm Guishard was born in Nevis on 13 January 1952.

Career

He was first elected to the Federal House on 29 November 1993 as the St. Paul's/St. John's representative. He went on to win three additional elections in 1995, 2000 and 2004.

He also served as Deputy Premier of Nevis, and elected representative of St. John’s Constituency from 1 June 1992 to 10 July 2006.

In December 2004, Guishard was appointed Leader of the Opposition in the St. Kitts and Nevis National Assembly. He was also Chairperson of the Public Accounts Committee and also a member of the Electoral and Constitutional Reform Committee. He also served as Deputy Premier of Nevis to Vance Amory in the Concerned Citizens Movement (CCM) government.

Guishard lost his Nevis seat when the CCM was defeated at the polls in July 2006 by the Nevis Reformation Party led by Joseph Parry. He however retained his position in the St Kitts Nevis federal parliament.

Guishard also held various portfolios from 1992 - 2006, including communications, tourism, agriculture, housing, culture and information.

Death

Guishard died on 11 June 2007 at the age of 55. Guishard was swimming at Gallows Bay in Nevis when he complained of short breath and chest pains. He was immediately taken to the Alexandra Hospital but succumbed to his illness upon arrival. His body was laid to rest at the Bath Cemetery amidst the pomp and ceremony of a State Funeral early afternoon, on Wednesday June 20, 2007 before hundreds of mourners.

He was survived by his wife Yvonne Guishard as well as his children, and grandchildren.

Sources
http://www.nevispages.com/sixth-anniversary-of-the-passing-of-hon-malcolm-guishard/
http://www.bbc.co.uk/caribbean/news/story/2007/06/070612_nevisguishard.shtml
Fact Check
We strive for accuracy and fairness. If you see something that doesn't look right, or if you would like to share additional information on the topic, kindly contact us!
How to Reference Our Site
To reference our site, please use the following as a general guideline.
APA: KnowledgeWalk Institute. (Date Published).Title of Web Page. Retrieved from (URL)
MLA: "Title of Web Page." caribbeanelections.com. KnowledgeWalk Institute, (date published). Web. Date Accessed.
Chicago: "Title of Web Page," KnowledgeWalk Institute, last modified (date), URL.
Malcolm Guishard
QUICK FACTS
spacer
OCCUPATION: Politician
 
BORN: 13 January 1952
BIRTHPLACE: Nevis
 
DIED: 11 June 2007 (aged 55)
DEATHPLACE: Nevis
 
NOTABLE ACCOMPLISHMENTS:
Leader of the Opposition of St. Kitts and Nevis: 2004 - 2007
RELATED RESOURCES
spacer
St. Kitts and Nevis
POLITICAL AFFILIATION
Concerned Citizens' Movement
 BROWSE BIOGRAPHY learn more
 SELECT BIOGRAPHIES BY COUNTRY

 Caribbean Leaders
 Caribbean Nobel Laureates
 Women in Caribbean Politics
 National Heroes
 Order of the Caribbean Community Recipients
 ABOUT CARIBBEAN ELECTIONS learn more
Caribbean Elections
Caribbean Elections provides comprehensive information on the electoral process, politics, and citizenship in the Caribbean. The portal includes election data and resources for the public, teachers, students, and researchers.
Learn more about CE»
Visit KnowledgeWalk Institute © 2008-2019 KnowledgeWalk Institute. All Rights Reserved.
Privacy Statement | Terms of Use  | Advertise With Us | About Us | Contact Us